Uszkodzenie koła na drodze - kto płaci za naprawę?

Kierowco, uszkodziłeś koło wjeżdżając w dziurę na jezdni? Możesz otrzymać odszkodowanie. Jak to zrobić? Kto je wypłaca, i na jakich warunkach? Poniżej praktyczny przewodnik w jaki sposób ubiegać się o rekompensatę za uszkodzenie koła na dziurze w drodze.
Z roku na rok stan polskich dróg ulega poprawie, ale nie zmienia to faktu, że wciąż jest jeszcze wiele jezdni, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Koleiny i dziury to zmora wielu kierowców, którzy niejednokrotnie zmuszeni są do podróży właśnie takimi drogami. Zniszczona nawierzchnia to nie tylko dużo gorszy komfort podróży, ale także większe ryzyko uszkodzenia samochodu. Mowa oczywiście o elementach zawieszenia, ale także o felgach i oponach. 
Uszkodzenie koła na dziurze w drodze może okazać się bardzo problematyczne. Po pierwsze może uniemożliwić dalszą podróż, a po drugie wiązać się ze sporym wydatkiem. Niejednokrotnie koszty naprawy mogą okazać się wysokie. Wszystko zależy od stanu uszkodzonych opon. Poza tym zgodnie z obowiązującymi przepisami bieżnik opon na jednej osi musi być taki sam. W praktyce oznaczać to może, że po uszkodzeniu jednej opony trzeba będzie wymienić więcej niż jedną sztukę.

Uszkodzenie koła na dziurze - do kogo po odszkodowanie?

Co w sytuacji, gdy koło zostanie uszkodzone po wjechaniu w dziurę na jezdni? Można ubiegać się o odszkodowanie. Od kogo możemy domagać się rekompensaty? Niektórzy kierowcy wykupują dodatkowe ubezpieczenia na wypadek takich zdarzeń. Nie jest to obowiązkowa procedura, bo zarówno autocasco, jak i dodatkowe ubezpieczenie opon/ kół jest dobrowolne. 
Nie wszyscy jednak wiedzą, że w przypadku uszkodzenia koła po najechaniu na dziurę w jezdni, jest możliwość ubiegania się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Polskie przepisy (Ustawa i drogach publicznych) jasno precyzują, która instytucja odpowiada za poszczególne drogi. 
W ramach wspomnianej odpowiedzialności do głównych obowiązków zarządcy należy cykliczna kontrola stanu dróg, wykonywanie prac interwencyjnych oraz niezbędnych remontów. Chcesz domagać się odszkodowania od zarządcy drogi? Najpierw trzeba ustalić, która to instytucja. Trzeba wiedzieć, że drogami krajowymi zarządza Skarb Państwa, a drogami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi poszczególne samorządy. 

Kto odpowiada za drogi w Polsce? Poniżej lista:

- drogi krajowe: Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad
- drogi wojewódzkie: zarząd województwa
- drogi powiatowe: zarząd powiatu
- drogi gminne: władze gmin (burmistrz, prezydent miasta, wójt)

Odszkodowanie za koło uszkodzone na dziurze w drodze

Co trzeba zrobić, aby uzyskać od zarządcy drogi odszkodowanie za szkodę? Trzeba zgromadzić dokładną dokumentację, czyli najlepiej zrobić zdjęcia, szczegółowo opisać zdarzenie, pomocna również może być notatka sporządzona przez wezwanych na miejsce funkcjonariuszy straży miejskiej bądź policji. Dodatkowo świadków zdarzenia można poprosić o pisemne złożenie zeznań. 
Kompletny wiosek o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia koła na dziurze w jezdni należy złożyć u zarządcy drogi bądź bezpośrednio u ubezpieczyciela działającego z ramienia instytucji, która nadzoruje drogę. Następnym krokiem jest ocena uszkodzeń, sporządzenie kosztorysu oraz oszacowanie wysokości rekompensaty.

Co pokryje rekompensata od zarządcy drogi?

Zwykle odszkodowanie na uszkodzenie koła na dziurze w drodze pokrywa koszt naprawy. Dodatkowo można starać się o zwrot dodatkowych kosztów, które zostały poniesione w wyniku zdarzenia. Mowa o holowaniu, samochodzie zastępczym, a także w uzasadnionych przypadkach zwrot za utracone w wyniku zdarzenia korzyści. Oczywiście trzeba to udowodnić, że uszkodzenie koła było główną przyczyną sytuacji.